سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

برگزاری پنجمین همایش علمی و تخصصی مدیریت تغذیه، بهداشت و پرورش طیور گروه تولیدی بازرگانی گهردانه شرق درمشهد مقدس

در حاشیه یازدهمین نمایشگاه دام، طیور و آبزیان مشهد سمینار علمی تخصصی «تغذیه و پرورش طیور» به همت شرکت گهردانه شرق در محل هتل پارس مشهد برگزار گردید. در کنار ۵۰۰ مرغدار و کارشناس مدعو به این همایش مهندس حبیب امینی مدیرکل طیور، مهندس محمد صارمی مدیرکل تغذیه وزارت جهاد کشاورزی، مهندس سید جعفر حاج مجتهد معاونت تولیدات دامی اداره کل جهاد خراسان رضوی در آن حضور داشتند.

در این همایش دکتر امیر افخمی، عضو هیات علمی دانشگاه فردوسی مشهد درمورد «نحوه مصرف صحیح آنتی بیوتیکها در طیور» سخنرانی کرد و اعلام داشت :عوارض استفاده از آنتی بیوتیک ها در تغذیه طیور و خطراتی که در فارم ها دارند به طور جداگانه مورد ارزیابی قرار گرفته اند و برخی از این آنتی بیوتیک ها از طریق گوشت مرغ و تخم مرغ بطور غیر مستقیم به انسان منتقل خواهند شد که باید در مورد استفاده صحیح از آنتی بیوتیک ها بطور کامل مطالعه نمود و فقط در موارد ضروری آنها را استفاده نمود.

این دامپزشک متخصص فارماکولوژی افزود: بحث دیگری که در مورد آنتی بیوتیک ها مطرح است ایمنی پرنده به آنتی بیوتیک و کم اثر بودن آن می باشد که می بایستی در این زمینه نیز دقت نظر ویژه ای شود.

در ادامه دکتر علیرضا حسابی، عضو هیات علمی مرکز تحقیقات و آموزش جهاد کشاورزی خراسان رضوی سخنرانی خود را با عنوان «تنش حرارتی و راهکارهای مدیریتی و تغذیه ای جهت مقابله با آن در طیور گوشتی و تخمگذار» ادامه داد و عنوان کرد: تنش و استرس حرارتی یکی از معظلاتی که در مرغداری کشور با آن مواجه هستیم و ناگزیر به تحمل این تنش در واحدهای تولیدی هستیم.

وی افزود: با استفاده از افزایش سیستم های هوادهی و کاهش رطوبت بستر و تغذیه مناسب می توان این تنش را مدیریت کرد.

دکتر امیر عطار، مشاور کارخانجات خوراک پلت طیور سخنران بعدی این همایش بود که در ارتباط با «مدیریت پرورش و تغذیه در سنین ابتدایی جوجه های گوشتی» سخنرانی نمود و عنوان کرد: وزن گیری جوجه در روزهای ابتدایی فاکتور بسیار مهمی است و استفاده از دان خوب می تواند سیستم اسکلتی و ماهیچه ی جوجه را به طور مناسبی شکل دهد.

وی ادامه داد: تاخیر در عدم تامین آب و خوراک ۸ ساعت بعد از هچ باعث کاهش وزن جوجه در ادامه سیستم پرورش خواهد شد.

در انتها حبیب امینی مدیرکل دفتر طیور وزارت جهاد کشاورزی به ایراد سخنرانی پرداخت و عنوان کرد : هم اکنون ایران با تولید ۱٫۹۵ میلیون تن هفتمین تولیدکننده گوشت مرغ دنیا است که با پتانسیل های موجود میتوانیم به رکورد تولید ۳ میلیون تن رسیده و به جایگاه چهارم تولید جهان برسیم.
وی ادامه داد: هم اکنون تولیدکنندگان نیمچه گوشتی ۵۱%، مادر گوشتی ۶۳%، مرغ اجداد ۶۵% و مرغ مادر ۷۳% ظرفیت تولید خود در کشور را بکار می برند و پتانسیل های نهفته ای در کشور وجود دارد. .

وی تصریح کرد : آمار تولید گوشت مرغ در سال گذشته ۲٫۳۵ تن و تخم مرغ ۹۲۵ هزار تن بوده است. برنامه های مدونی توسط دفتر طیور وزارت جهاد برای تنظیم بازار تولید جوجه و مرغ تدوین شده تا روند تولید به شکل قانونمندی به پیش رود.

امینی افزود: از برنامه های در دست اقدام وزارتخانه کاهش وزن تولید و اصلاح ساختار کسب و کار صنعت طیور از «جزیره ای» به «زنجیره تولید» می باشد.

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید