سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

بیماری مایکوتوکسین در گلۀ گاو شیری و کنترل آن

جیرۀ خوراک گاو شیری از مواد متنوعی تشکیل شده است. سؤال اینست که در این جیرۀ خوراک کدام یک از مواد تشکیل دهنده، ریسک ابتلا به مایکوتوکسین را افزایش می دهد ؟
علاوه بر این، برای تشخیص مایکوتوکسین و حفاظت گله چه کارهایی باید انجام گیرد ؟
به منظور درک بهتر خطر مایکوتوکسین در جیرۀ خوراک گاوشیری نتایج تجزیه و تحلیل LC MS/MS توسط  Laboceaدر آزمایشگاه دولتی فرانسه ( اعتبار بخشی COFRAC 1-0632  ) در فواصل ژانویه ۲۰۱۳ تا مارس ۲۰۱۵ میلادی بررسی شده است.
پایگاه داده های Labocea  شامل  ۳۲۵۵ ماده خام بود که به طور عمده از فرانسه و اروپا تأمین شده بود و نمونه خوراک به  Laboceaفرستاده شد. بالا بودن تعداد نمونه اجازه داد تا به درک بهتری از مشخصات آلودگی در جیرۀ خوراک گاو شیری دست پیدا کنیم.  

رشد قارچ  Fusarium
مجموع جیره های کاملاً مخلوط ( TMR) به طور عمده برای برآورده کردن نیازهای شکمبه تشکیل شده که شامل مقدار کمی دانه به منظور تأمین انرژی برای تولید شیر می باشد. در این زمینه , گیاهان به طور طبیعی در تماس با قارچ های مختلف قرار دارند که شایع ترین این فارچ ها  Fusarium  است .
رشد این نوع قارچ به عوامل بسیاری از جمله :
سطح رطوبت ( ۲۲ تا ۲۵ درصد رطوبت گیاه )
دما ( بیش از ۲۵ درجه سانتی گراد )
و روش های کشت بدون شخم مانند کشاورزی و چرخش محصول (Gourdain و همکاران ۲۰۰۸ ) بستگی دارد.

استفاده درست از قارچ کش به عنوان یک ابزار برای محدود کردن رشد قارچ همیشه امکان پذیر نیست , به عنوان مثال در گیاه ذرت به دلیل ارتفاع این گیاه .
قارچ به خودی خود تهدیدی برای حیوانات به شمار نمی رود اما در شرایط استرس زا قارچ fusarium مایکوتوکسین مانند Trichothecenes (DON), Zearalenone  و Fumonisins  تولید می کند. بروز مایکوتوکسین و میزان تراکم آن در گیاه ، سال به سال تفاوت می کند، دلیل این امر تغییرات سالانه شرایط آب و هوایی و عوامل استرس زای گیاهی متأثر بر روی بروز مایکوتوکسین است. (Coulumbe 1993 )
TMR اغلب توسط مایکوتوکسین های مختلف از قارچfusarium  آلوده است . این مایکوتوکسین به طور عمده از سیلوی ذرت نشأت می گیرد که در مقایسه با علوفه در معرض خطر کمتری قرار دارند. این نتایج با داده های ارائه شده از Withlow  ۱۹۹۸، Oldenburg و Höppner در سال ۲۰۰۳ میلادی قابل مقایسه است.
ذرت به عنوان ماده در معرض خطر مایکوتوکسین (SCOOP 2004 ) شناخته شده است دلیل این امر مشکلات موجود در روشهای کشت و شیوه های قارچ کشی عنوان شده است .
در سال ۲۰۱۱ میلادی Eckard و همکارانش ویژگی کلونی سازی گونه های مختلف قارچ Fusarium را اندازه گیری کرده و به این نتیجه رسیدند که قارچ Fusarium بیشتر در محور ساقه ( ساقه و پوسته ) رشد پیدا می کند و این امر توضیح می دهد که چرا سیلوی ذرت اغلب توسط سموم قارچ Fusarium تحت تأثیر قرار می گیرند زیرا گیاه به طور کامل برداشت می شود.
علاوه بر این , در شرایط ذخیره سازی نامناسب , کپک می تواند در سیلو رشد کند ( به عنوان مثال سیلو خشک کن ها به خوبی بسته نشده باشند ؛ Muck1998) به خصوص اگر علوفه در معرض هوا قرار داشته باشد خطر آلودگی مایکوتوکسین بالاتر می رود. مصرف ذرت سیلو شده در برخی از مناطق، منجر به افزایش ریسک آلودگی TMR می شود.

مایکوتوکسین و نشخوار کنندگان
برای مدت طولانی این باور در بین پرورش دهندگان گاو پذیرفته شده بود که می توانند میکروبهای موجود در شکمبه مخصوصا مایکوتوکسین را از بین ببرند. در برخی مطالعات انجام شده در گله گاوهای شیری , پژوهشگران دریافتند که ظرفیت سم زدایی مایکوتوکسین در شکمبه گاو شیری بسیار کمتر از آن حدی است که آنها فکر می کردند. Heinz-Kiessling  نشان داد که اثر سم زدایی برای تمام انواع مایکوتوکسین یکسان نیست.

وی همچنین ثابت کرد که در فرایند سم زدایی تک یاخته ها همواره فعال تر از باکتری ها عمل میکنند اما نسبت به باکتری، آنها به مایکوتوکسین حساس تر هستند. (Westlake وهمکاران ۱۹۸۹) در نتیجه گاو شیری مقاومت کمتری نسبت به مایکوتوکسین دارند و می توانندتا حد زیادی  تحت تأثیر آن قرار بگیرند. تحت شرایط اسیدوز acidosis  , حتی در شرایط بالینی, گاو نسبت به مایکوتوکسین آسیب پذیر تر بوده و قادر به از بین بردن آن نیست .
مایکوتوکسین اثرات خود را از طریق سه مکانیسم اولیه درگرما و شیری اعمال می کند.
Immunodepression  (Koroteleva  ۲۰۰۹) کاهش جذب مواد غذایی در روده به دلیل کاهش خوراک مصرفی اما به طور عمده التهاب دستگاه گوارش ( کاهش  ارتفاع پرزها – ۲۰۱۲)
تغییر عملکرد تولید مثلی با توجه به اثرات استروژنی zearalenone , و کاهش جذب مواد مغذی (Klang  – ۱۹۷۸ ) . این سه مکانیسم اولیه , حتی با سطح پایین مایکوتوکسین می توانند به سایر علائم نظیر کاهش عملکرد , شرایط بدنی ضعیف , مدفوع مایع , افزایش سلولهای بدن و ورم پستان , لنگ زدن حیوان و غیره منجر شوند.

چگونه گله گاوها را در برابر مایکوتوکسین محافظت کنیم ؟
به منظور کمک به تشخیص آلودگی مایکوتوکسین , Olmixیک روش تشخیصی را بسط داده است. به عنوان نقطه شروع، این کمپانی استفاده از یک مدل پیش بینی خطر مایکوتوکسین در گله های گاو شیری که به طور رایگان آن لاین در دسترس است را توصیه می کند. این مدل عوامل خطر ساز در دامداران را شناسایی کرده و احتمال وجود سطح بالایی از مایکوتوکسین ها در رژیم غذایی گاو شیری را محاسبه می کند. اگر مدل پیش بینی , در محاسبات به احتمال ریسک بالای مایکوتوکسین دست یافت ، آنگاه اجزای یک مدل تجزیه و تحلیل با استفاده از کروماتوگرافی و immunoaffinity را توصیه میکند , این کار به منظور تأیید آلودگی مایکوتوکسین و دریافت مقدار آلودگی در رژیم غذایی گاو شیری , انجام می گیرد.
هنگامی که آلودگی تأیید و مقدار آن اندازه گیری شد، استفاده از mycotoxin binder در رژیم غذایی گاو در ترکیب  با شیوه های مدیریت دامداری از بهترین روشهای ممکن برای کاهش تأثیر مایکوتوکسین است .
انتخاب طیف گسترده بایندرها (binder) از جمله عوامل کلیدی برای محافظت حیوان در برابر مایکوتوکسین به شمار می رود، زیرا نمونه خوراک اغلب به بیش از یک مایکوتوکسین آلوده است .

همانطور که پیش تر گفته شد این امر همواره باید در ترکیب با ابزار مدیریتی خوب انجام گیرد  اعم از کنترل کیفیت خوراک, ذخیره سازی مناسب وبهداشت.

منبع: http://livestock.ir/?p=4025

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید