سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

“تب کیو” بیماری مشترک انسان و دام

تب کیو ( Q Fever ) (که برخی به اشتباه آنرا آنفلوانزای بزی می‌نامند) نام نوعی بیماری باکتریایی می‌باشد که در اواخر سال ۲۰۰۹ میلادی در برخی از کشورهای جهان نمونه‌هایی از این بیماری گزارش شده‌است. کوکسیلا بورنتی عامل این بیماری است. آلودگی در سایر حیوانات اهلی و حیوانات خانگی نیز دیده می‌شود. در حیوانات معمولاً آلودگی باعث بیماری بالینی نمی‌شود اما در گوسفند و بز ممکن است سقط جنین اتفاق افتد.
پیشگیری از بیماری
به طور کلی برای کنترل و پیشگیری از بیماری، آموزش توده مردم در رابطه با منبع بیماری، دفن ترشحات، جفت و پرده‌های جنینی دام­ها، محدود کردن تردد به دامداری­های آلوده و آزمایشگاه­ها و استفاده از شیر پاستوریزه و فرآورده‌های پاستوریزه آن توصیه می‌شود.
این بیماری گسترش جهانی دارد، اما بصورت انفرادی و به ندرت رخ می­دهد. تعداد کمی از کشورهای آسیایی درگیر تب کیو می­باشند، اما در آمریکا، کانادا و کشورهای اروپایی بیشتر دیده می­شود. در سال ۱۹۹۹، بیماری تب کیو بعنوان یک بیماری ” قابل گزارش ” در ایالات متحده آمریکا اعلام شد. نشانه­های درمانگاهی در حیوانات در موارد آلودگی شدید در گوسفند و بز، سقط جنین همراه با بی اشتهایی در اواخر دوران آبستنی رخ می­دهد. براساس برخی گزارش­ها، در گاو نیزگاهی سقط و نازائی به وقوع می­پیوندد. ضایعات قابل توجهی وجود ندارد.
متن کامل مقاله

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید