سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

مرغ های گوشتی آینده به چه صورت خواهند بود ؟

در طی سالها، پیشرفت علم ژنتیک منجر به افزایش راندمان خوراک و پروش مرغ های گوشتی سنگین وزن تر با محصول گوشت سینۀ بیشتر شده است. آیا این روال در آینده نیز ادامه خواهد داشت؟ 
در مقایسه با طیور ۳۰ سال پیش، مرغ های گوشتی سال ۲۰۱۷ بسیار پیشرفته تر و عالی تر بوده اند، اما آیا این پیشرفت های ژنتیک در آینده نیز برای مرغ ها به کار برده می شود؟ در ۸ سال آتی چه چیز ممکن است تغییر کند؟
دکتر Patricio Liberona، مدیر سرویس دامپزشکی Hubbard در امریکای جنوبی درسخنرانی خود در بیست و پنجمین کنگرۀ مرغداری امریکای لاتین که در Guadalajara مکزیک در ۲۹ سپتامبر ۲۰۱۷ برگزار شد، اظهار داشت : “مرغ گوشتی آینده درشت تر و سنگین تر، با ضریب تبدیل خوراک و بازدهی بهتر، و گوشتی خوش کیفیت تر خواهد بود. اما این صرفاً به این معنی نیست که علم ژنتیک فقط بر روی پرورش مرغ هایی بزرگتر با رشدی سریع تر تمرکز می کند.”
تغییرات به وجود آمده در بازار تاکنون، مبنی بر تقاضا برای مرغ هاییست که رشد آرام و کافی داشته اند، ارگانیک باشند، و اکولوژیک بوده یا در فضای باز پرورش یابند. دکتر Liberona اذعان داشت: بازار تاکنون بهای گزافی برای این چنین گوشت مرغی پرداخته و این رویه تا سال ۲۰۲۵ میلادی زمان میخواهد تا تقویت شود.
با در نظر گرفتن هر دو نگرش، دکتر Liberona جزئیاتی از مرغ های گوشتی آتی را از دیدگاه خود بیان می کند .

چشم انداز بازارهای معمول و متداول 
طبق نظر دکتر Liberona در بازارهای رایج و متعارف همگام با پیشرفت تکنولوژی، رشد و تحول طیور نیز ادامه خواهد داشت؛ البته تا جائیکه ژنتیک حیوان مجال دهد. ایشان با نشان دادن جزئیات این تحولات در طیور تا سال ۲۰۱۶ میلادی در نمودارها، پیش بینی کرد که در ادامۀ این تحولات، مرغ گوشتی در هر نسل بین ۴۰ تا ۵۰ گرم رشد خواهد داشت .
دکتر Liberona گفت : “این رشد و وزن گیری تا کی ادامه خواهد داشت؟ و به چه بهایی؟ کیفیت گوشت همین حالا هم مشکل دارد. ما یا بایستی منتظر بمانیم و ببینیم که تا سال ۲۰۲۵ میلادی چه اتفاقی رخ خواهد داد و یا برنامه هایی را طرح ریزی کنیم تا احتمال بروز مشکلات را به حداقل برساند.”
در آینده، ضریب تبدیل خوراک مرغ های گوشتی بهتر خواهد بود. تا سال ۲۰۱۶ میلادی، پیشرفت ژنتیک در تبدیل خوراک حدود ۱٫۷ واحد در سال بوده است. دکتر Liberona با مطرح کردن مسائل دیگری که در امر تولید تأثیرگذار هستند، عنوان کرد: “این فوق العاده است اما چه زمان این تحولات برابری خواهد کرد؟ با چه نوعی از خوراک ؟ بهای خوراک طیور تا سال ۲۰۲۵ میلادی چقدر خواهد بود؟”
وی همچنین پیش بینی کرد در طیور قراردادی میزان بازدهی گوشت سینه افزایش خواهد یافت. تا سال ۲۰۱۶ میلادی، این افزایش بازدهی از ۰٫۲۷ درصد به ۰٫۴۲ درصد در سال رسید. دکتر Liberona  عنوان کرد: “ما اطمینان داریم که میزان بازدهی تا سال ۲۰۲۵ میلادی بیشتر هم خواهد شد اما به چه قیمت و با چه ریسکی در رابطه با محدودیت های فیزیولوژیک بدن طیور به این افزایش بازدهی دست خواهیم یافت؟”

میوپاتی (آسیب شناسی ماهیچه) گوشت سینه 
دکتر Liberona با توجه به علم ژنتیک طیور و تقاضای بازار برای گوشت سینۀ با کیفیت به یکی از اساسی ترین مسائل اشاره کرد: با افزایش بازدهی گوشت سینه همواره میوپاتی آن نیز رو به افزایش می رود. به عنوان مثال، اتفاقاتی نظیر سبز شدن ماهیچه و آسیب های ماهیچه ای – مثل گوشت سینۀ خشک و چوب مانند – ۱۵ تا ۲۰ سال پیش اتفاق نمیفتاد.
میوپاتی گوشت سینه به بال بال زدن حیوان نیز مربوط می شود. به همین سبب، Liberona وجود تکنولوژی را به دلیل کاهش حضور انسانی بهتر میداند تا پرنده از بال زدن اضافی دست بردارد. یکی از این تکنولوژیها به گفتۀ وی، استفاده از ترازوی اتوماتیک است تا آنجا که طیور می نشیند بدون اینکه توسط انسان لمس شود، وزن گردد. این روش بسیار بهتر از زمانیست که پرنده توسط کارگر گرفته و بر روی ترازو آویزان شده تا وزن گیری شود.
از سوی دیگر، مرغ های مادر نیز بازدهی بیشتری خواهند داشت. طبق آمارهای ارائه شده از سوی Liberona به دنبال پیشرفت های ژنتیک ، وزن اولیۀ تخم مرغ ها بین ۰٫۸ تا ۱٫۲ گرم در سال افزایش یافت و در همان حال، تعداد تخم مرغ ها نیز تا ۱٫۳ تخم مرغ در سال افزایش یافت. در رابطه با خروس ها، دکتر Liberona معتقد است همچنان قابلیت باروری خود را دارند و آنطور که در رابطه با بوقلمون های ماده استفاده می شود، نیازی به لقاح مصنوعی نیست .

افزایش تمایلات به گوشت مرغ مرغوب 
همگام با بازارهای معمول و رایج، برندهایی همچون Hubbard در بازار وجود دارند که بازار را مرغوب میسازند یعنی به بازار اعتبار و تقویت می بخشند و کیفیت و رفاه حیوان را ارتقا می بخشند. در این بازارها، گوشت مرغ ارگانیک دیده می شود، طیور در مکانی آزادانه تر رشد می یابند و سرعت رشد آنها در مقایسه با مرغ های گوشتی سنتی و معمول آرام تر است. تقاضای بازار برای این بخش از حالا تا سال ۲۰۲۵ میلادی رشد و افزایش خواهد یافت.
دکتر Liberona اظهار داشت : “مهمترین کشور در این بخش، ایالات متحده است چرا که حجم تقاضای بالایی دارد. در امریکا تا پیش از این نیز انتظارات از بازار بالا بوده و کمپانی های مهم و مطرح، تمایل به خریداری گوشت طیوری را دارند که رشد آرام و تدریجی داشته اند.”
در این راستا، از آنجائیکه طیور در محوطۀ باز و آزاد به آرامی رشد یافته اند چربی کمتری خواهند داشت و به مشکلات گوناگونی نظیر آسیت، مرگ ناگهانی، ناتوانی پاها و کمبود کلسیم که اکثر مرغ های گوشتی با پرورش سریع به آنها مبتلا می شوند، دچار نمیگردند.

دو نوع بازار برای گوشت مرغ مرغوب
دکتر Liberona اظهار داشت خط تولید گوشت مرغ مرغوب مورد توجه و درخواست ۲ نوع بازار است. در وهلۀ اول طرفداران گوشت خوش خوراک که عمدتاً در اروپا هستند ولی در امریکا نیز رو به افزایش هستند. این گوشت های خوش خوراک و باکیفیت با عناوین و استانداردهایی مشخص می شوند که ویژگیهایی همچون کشتار انسانی طیور، پرورش طیور به صورت ارگانیک یا در فضای باز در آن عنوان میگردد.
بازار دوم بازاریست که در آن طیور دو منظوره مورد استفاده قرار میگیرند. در بازار طیور دو منظوره ، جوجه های نر به منظور تولید گوشت و جوجه های ماده به منظور تولید تخم مرغ پرورش داده می شوند. این نوع طیور در بازارهای آسیایی و امریکای لاتین کاربرد دارند.
برای این بازار نیز Hubbard، ۲۱ خط پرورش جوجه های نر با رنگهای مختلف و نحوۀ رشد مختلف قرار داد. از این ۲۱ خط، ۷ خط برای پرورش آرام و تدریجی، ۱۱ خط پرورش متوسط و بینابین، و ۳ خط پرورش سریع هستند. تمامی این طیور نر با ۷ خط تولید و پرورش طیور ماده جفت گیری انجام می دهند و هر کدام جوجه ای مجزا با نحوۀ پرورش جداگانه به وجود خواهند آورد.
یکی دیگر از تفاوت های عمدۀ این بازار با بازارهای دیگر اینست که تولید این نوع طیور هزینه بر و گران است چرا که ضریب تبدیل خوراک آنها همانند طیور در بازارهای معمول و رایج نیست و فقط برای بازارهای خاص پسند و یا خریدارانی در بعضی از کشورهای مشخص تولید می گردند.

 

ITPnews

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید