سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

واردات گوشت جهت تنظیم بازار شب عید

واردات گوشت جهت تنظیم بازار شب عید
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به افزایش مصرف شب عید و ایام نوروز به نظر می‌رسد برای تامین بازار واردات گوشت گوساله و گوسفندی نیازمندیم.
«علیرضا عزیزاللهی» گفت : بیشترین حجم واردات گوشت قرمز مربوط به گوشت گوساله است؛ به طوری که سالیانه از مجموع ۱۴۰ هزارتن واردات، سهم گوشت گوساله ۹۰ هزارتن و گوشت گوسفندی ۵۰ هزارتن است.
وی کشورهای آسیای میانه، زلاندنو و استرالیا را مهمترین عرضه کنندگان دام سبک عنوان کرد.
به گفته وی، اکنون به طور میانگین قیمت هر کیلوگرم گوساله زنده ۱۳۵ هزارریال و گوسفند و بز زنده تا ۱۷۰ هزارریال در مناطق مختلف کشور است.

افزایش قیمت نهاده های دامی حاصل تخصیص نامناسب و نوسان نرخ ارز
عزیزاللهی تصریح کرد: افزایش قیمت نهاده های دامی حاصل تخصیص نامناسب و بی موقع و نوسان نرخ ارز است که به بحران قیمتی منجر می شود.
این مسوول صنفی افزود: در ۲۰ روز گذشته به تبع افزایش نرخ ذرت، جو و کنجاله سویا، نرخ علوفه سبز دامی نیز بالا رفت که با تدابیر دولت اندکی کم شد.

هشدار درباره کمبود منابع علوفه ای
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران گفت: با توجه به کمبود منابع علوفه ای در کشور به نظر می رسد در آینده با بحران عرضه این اقلام روبرو شویم.
وی تاکید کرد واردات همه اقلام علوفه ای برای تولیدات دام و طیور ضروری است و تصریح کرد: برای حفظ واردات نهاده های دامی و حمایت از بازرگانان انتظار می رود علاوه بر تخصیص بموقع و ثابت نرخ ارز، تعرفه های گمرکی نیز کاهش یابد تا روند واردات متوقف نشود.
عزیزاللهی توقف واردات را سبب مشکل آفرینی برای تولید دانست و افزود: افزایش قیمت های جهانی نیز در واردات نهاده ها تاثیرگذار است و به افزایش یا کاهش قیمت ها منجر می شود اما بر این باورم که خودمان مشکل درست نکنیم تا بازرگانان از واردات منصرف شوند.
به گفته وی، در ۲۰ روز گذشته قیمت هر کیلوگرم کنجاله سویا ۲۳ هزار، ذرت ۱۲ هزار و جو ۱۳ هزارریال شده بود که به ضرر تولیدکنندگان و مصرف کنندگان نهایی است.
مدیرعامل اتحادیه سراسری دامداران ایران افزود: شرکت پشتیبانی امور دام نیز به شکل محدود واردات نهاده های دامی را انجام می دهد که به دلیل کمی حجم آن در زمان های بحرانی تاثیر چندانی در نرخ بازار این محصولات ندارد.
سالیانه ۸۴۰ هزارتن گوشت قرمز در کشور تولید و ۱۰۰ هزارتن گوشت قرمز وارد می شود.
در ماه مبارک رمضان امسال (اوایل خرداد) برای تنظیم بازار گوشت قرمز در کنار اقدام های شرکت پشتیبانی امور دام کشور، واردات گوشت گوسفندی گرم از کشورهای استرالیا، ارمنستان و گرجستان کلید خورد.
در آن زمان، گوشت قرمز گوسفندی و گوساله در خرده فروشی ها با نرخ هایی بیش از نرخ مصوب (تا ۴۵۰ هزار ریال) عرضه می شد؛ در حالی که با قیمت های بیش از ۵۰۰ هزار ریال به دست مصرف کنندگان می رسید.

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید