سال نو
واحد نمونه استانی
کارافرین نمونه
صنعت برتر
کنسانتره شتر
کنسانتره بز
شترمرغ
تفاهم گهردانه و ایزی بایو
افتخارات شرکت
بنر قرمز افغان
کلیه محصولات جم پرو
کیفیت برتر

قیمت تخم مرغ روند کاهشی یافت

مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار با تاکید براین که تخم مرغ مورد نیاز کشور تامین است گفت: اکنون قیمت تخم مرغ ۸۰۰ تومان کاهش یافته که این روند کاهشی با شروع فصل گرم ادامه می یابد.
«رضا ترکاشوند» درباره وضعیت بازار تخم مرغ افزود: با وجود بروز بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان و تلفات تعدادی از گله های مرغ تخم گذار انتظار می رفت قیمت تخم مرغ افزایش چشمگیری داشته باشد، اما دولت توانست با اقدامات مناسب از افزایش قیمت این محصول جلوگیری کند.
وی اظهارداشت: اکنون هیچ کمبودی در بازار تخم مرغ وجود ندارد و برخی افراد و رسانه ها بدون هیج دلیل منطقی به گرانی ها دامن می زنند، که می تواند موجبات نگرانی مردم را فراهم کند.
وی از اقدامات مهم برای متعادل سازی بازار تخم مرغ و اقدامات پیشگیرانه از گرانی تخم مرغ را دستور حفظ ۱۰ میلیون گله مرغ تخم گذار حذفی و جایگزینی تخم مرغ صادراتی به بازار داخلی دانست و تصریح کرد: با این اقدامات دولت توانست بازار تخم مرغ را متعادل نگه دارد تا به مشکل نخوریم.
به گفته وی، با اعلام شیوع بیماری آنفلوانزای فوق حاد پرندگان کشورهای عراق و افغانستان ورود تخم مرغ و مرغ ایران را به کشورهای خود ممنوع کردند.
وی افزایش قیمت تخم مرغ در اسفندماه را طبیعی عنوان کردو گفت: با نزدیک شدن به ایام نوروز هر ساله مصرف و تقاضای این محصول به دلیل افزایش مصرف در کیک، شیرینی و شکلات افزایش می یابد که به طور معمول خود این امر موجب افزایش قیمت تخم مرغ می شود اما پس از ایام نوروز و با شروع فصل گرم با کاهش مصرف و تقاضا قیمت ها نیز کاهش می یابد که این مهم به نفع تولید کنندگان نیست.
وی اضافه کرد: سال گذشته به طور متوسط قیمت هرکیلوگرم تخم مرغ درب مرغداری ۳۶ هزارریال بود که اسفندماه با افزایش تقاضا قیمت این محصول درب مرغداری ها به ۵۰ هزارریال رسید.
ترکاشوند قیمت منطقی تخم مرغ را ۴۲ هزارریال عنوان کرد و افزود: اگر قیمت این محصول درب مرغداری ها ثابت شود می توان بازار خرده فروشی را متعادل کرد.
به گفته وی، اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار در اسفندماه اعلام کرده بود که اگر قیمت تخم مرغ بیش از حد قابل قبول افزایش پیدا کند این محصول را به صورت انبوه عرضه کنیم تا مشکلی در بازار مصرف و مصرف کنندگان رخ ندهد که خوشبختانه این اتفاق نیفتاد و به طور تقریبی قیمت ها متعادل بود.
وی با تاکید براین که تخم مرغ در تولید و عرضه به اندازه کافی است و کمبودی دراین زمینه نداریم افزود: برخی فروشگاه ها و خرده فروشی ها قیمت های متفاوت دارند که باید دستگاه های نظارتی برخورد کنند

سود منطقی تخم مرغ نزدیک ۲۰ درصد است
مدیرعامل اتحادیه سراسری مرغداران تخم گذار گفت: قیمت هرکیلو گرم تخم مرغ خریداری شده درب مرغداری برای مصرف کننده به دلیل عواملی همچون حمل و نقل، بسته بندی ، توزیع باید با سودی نزدیک ۲۰ درصد محاسبه شود.
وی اظهارداشت: تخم مرغ نیز مانند سایر کالاهای تره باری همچون میوه و مرغ نرخ ثابت ندارد اما باید محدوده قیمتی قابل قبولی برای آن تعریف کرد تا افراد سودجو دست به گران فروشی نزنند.
وی یادآور شد: سال گذشته هرکیلو تخم مرغ به قیمت ۳۰ هزارریال نیز درب مرغداری ها به فروش رفت که ناشی از عدم نگهداری طولانی مدت این محصول است بنابراین تولید کننده متضرر می شود.
ترکاشوند تولید سال گذشته را حدود ۹۴۰ هزارتن دانست و افزود: از ابتدای سال ۹۵ تا اوایل آذرماه نزدیک ۴۳ هزارتن تخم مرغ به کشورهای هدف صادر شده بود و پس از اعلام بیماری انفلانزای پرندگان و توقف صادرات اندکی از این محصول به شکل موردی صادر شده است.
این درحالیست که از اسفندماه تا تعطیلی ایام نوروز هرشانه تخم مرغ دو کیلویی با قیمتی بین ۱۲۰ تا ۱۳۰ هزارریال عرضه می شد که به تازگی نرخ این محصول به ۱۱۵ هزارریال رسیده است.
همچنین در ابتدای نوروز در شبکه های مجازی دیده شد که تخم مرغ با تاریخ تولید پنجم اردیبهشت ماه تا چهارم خردادماه ۹۶ پرینت شده بود.
سال گذشته ۹۴۰ هزارتن تخم مرغ در کشور تولید می شود که ۸۵۰ هزارتن آن به مصارف داخلی تازه خوری و صنعتی و نزدیک ۱۰۰ هزارتن آن صادر می شود.
بخش عمده صادرات این محصول به مقصد بازار عراق و افغانستان است و به بازارهای تاجیکستان، ترکمنستان، بحرین، عمان،آذربایجان و پاکستان موردی صادر می شود.
سالیانه ۶۵ میلیون مرغ تخم گذار در قالب یک هزار و ۷۰۰ واحد مرغی پرورش می یابند.
ITPnews

ارسال نظرات

لطفا نظر خود را ارسال فرمایید